GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (2)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (925)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (210)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ RTX™-5MS Capillary Columns, 60m or Longer: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide a tight mono-modal distribution and extremely low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-Dioxin2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique selectivity for toxic dioxin and furan congeners allows use as a confirmation GC column, thermally stable to 340°C
| Max. Temperature | 340°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-Dioxin2 |
| Quantity | 1 |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Toxic Dioxin and Furan Congeners Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Isomer specificity for 2,3,7,8-TCDD and 2,3,7,8-TCDF |
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 10m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica column for alcohols, oxygenates, PCB congeners, pesticides, and fragrance compounds.
Restek™ Rtx™-1701 Capillary Columns - 40m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns equivalent to USP G46 phase.
Restek™ RTX™-Volatiles Capillary Columns: I.D. 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for volatile organic pollutants
| Particle Size | 2 μm |
|---|---|
| Max. Temperature | 350°C |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Temperature Range | -20°C to +270/280°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Volatile Organic Pollutants Analysis |
| Film Thickness | 2 μm |
Restek™ MXT™-200 Capillary Columns, 30m and Under: I.D. 0.53mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mid-polarity phase, Crossbond™ trifluoropropylmethyl polysiloxane
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| Functionality/Interaction Type | Solute stationary phase interaction |
| USP Type | G6 |
Restek™ Rtx™-PCB Capillary Column
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique polymer for PCBs analysis by GC-ECD or GC-MS
| Stationary Phase | Rtx™-PCB |
|---|---|
| Polarity | Low Polar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | PCBs Analysis |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, 30m, 0.53mm ID or Larger
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Innovative Integra-Guard Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Innovative Integra-Guard™ Rtx™-1301 Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Incorporate both guard column and analytical column in a continuous length of tubing
Restek™ Rtx™-1 Capillary Columns-60 to 105m Lengths
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns with long lifetime and very low bleed at high operating temperatures.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Rtx-1 Column |
| Stationary Phase | Rtx™-1 |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx™-35 Capillary Columns - 15m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns for organochlorine pesticides, PCB congeners, herbicides, pharmaceuticals, sterols, rosin acids, phthalate esters.
| Stationary Phase | Rtx™-35 |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ Rtx™-WAX Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With excellent selectivity compared to other Carbowax™ columns
| Coating | Fused Silica |
|---|---|
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-1301 Capillary Columns: 30m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polymer is fully characterized to ensure long-term reproducibility, column-to-column consistency and low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™,Oxygenates Analysis,Residual Solvents Analysis,Volatile Organic Compounds Analysis |
| USP Type | G43 |
Restek™ Rtx™-502.2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns with unique selectivity for volatile organics
| Stationary Phase | Rtx™-502.2 |
|---|---|
| Coating | Fused Silica |